Decydująca dekada. Dlaczego czas między 20. a 30. rokiem życia jest tak ważny i jak najlepiej go wykorzystać. Meg Jay
- Książka, która zmieniła sposób myślenia milionów dwudziestolatków o nich samych. Meg Jay pokazuje, jak świadomie wykorzystać kluczową dekadę, aby w pełni rozwinąć jej wyjątkowy i niepowtarzalny potencjał.
W świecie, który wysyła młodym ludziom sprzeczne komunikaty, Meg Jay – psycholożka kliniczna i autorka bestsellerowych „Supernormalsów” – pisze o tym, w jaki sposób wykorzystać najważniejszą dekadę w ich życiu. Opierając się na ponad dwudziestu latach pracy z młodymi dorosłymi oraz najnowszych badaniach z zakresu psychologii, neuronauki i socjologii, Jay przekonuje: dwudziestolatkowie nie są „jeszcze-nie-dorośli” – to już dorośli, którzy stoją przed życiowymi decyzjami o ogromnym znaczeniu.
-
pokazuje, jak kształtują się praca, miłość, osobowość i mózg właśnie w tej dekadzie,
-
demaskuje mity o „straconym czasie” i „prawie do bycia pogubionym”,
-
zawiera 29 rozmów, które warto przeprowadzić z partnerem (lub samym sobą),
-
i uczy, jak mądrze wykorzystać ten wyjątkowy czas transformacji.
Decydująca dekada to książka, której brakowało. Dziś młode osoby wchodzą w dorosłość z dużą niepewnością. Gdy wszystko wolno, ale nic nie wiadomo, wybór staje się przytłaczający. Stare zasady już nie działają, a nowe nie są jeszcze sprawdzone. Co więcej, łatwo się pogubić w świecie, gdzie z jednej strony młodzi słyszą, że trzydziestka to nowa osiemnastka, ale z drugiej ich ciała ani społeczne wyzwania nie czekają. Meg Jay nie daje gotowych recept, ale stawia celne pytania i podaje fakty, które dają do myślenia. W ten sposób Decydująca dekada staje się mądrą przeciwwagą dla chaotycznego eksperymentowania i bezmyślnej akceptacji, które mogą przynieść bolesne konsekwencje. To wspaniała podpowiedź, o czym i jak rozmawiać, by lepiej rozumieć wyzwania wczesnej dorosłości, tak dla samych młodych, jak i ich rodziców, nauczycielek(-li), mentorek(-ów). Polecam tę inspirującą przygodę!
Dr Jowita Radzińska, badaczka, trenerka, coacha
Rekomendacje czytelników:
„Wcześniej myślałem, że jeszcze mam czas. Teraz wiem, że właśnie ten czas jest najważniejszy. Nie pamiętam, kiedy ostatnio jakaś książka tak mocno ustawiła mi w głowie priorytety.”
Piotr, Gdańsk
***
„Żadna książka nie miała takiego wpływu na moje życie, jak Decydująca dekada. Nie wiedziałem, czego się po niej spodziewać, ale naprawdę czuję, że myśli, idee i spostrzeżenia zawarte na jej stronach uchroniły mnie przed depresją i kto wie, czym jeszcze. Decydująca dekada odmieniła moje życie bardziej, niż sądziłem, że się da”.
Robert M., Toronto, Ontario, Kanada
***
„Wychodzi na to, że jestem jedną z tych osób, które znalazły się na etapie nadrabiania zaległości. Szczerze żałuję, że nie dane mi było przeczytać tej książki, gdy miałem dwadzieścia kilka lat”.
Ray T., San Leandro, Kalifornia
***
„W Decydującej dekadzie znalazłem tak wiele odpowiedzi na nurtujące mnie pytania, że chciałabym podziękować za nią tysiąckrotnie. Więcej nie mogę zrobić”.
Valeria Z., Kijów, Ukraina
***
„Mam trzydzieści jeden lat i próbuję nadrobić zaległości. Od jakiegoś czasu nieświadomie szukałam książki takiej jak ta”.
Moya R., Oakland, Kalifornia
***
„Spodziewałam się, że Decydująca dekada będzie książką dość banalną i pełną frazesów typu «carpe diem». Cieszę się, że się pomyliłam. Powiedzieć, że odmieniła moje życie, to jak nic nie powiedzieć. Mój egzemplarz jest cały w zakreślaczu i dopiskach. Wszystko uznałam za ważne. Wszystko okazało się pomocne. Wszystko w tej książce przemówiło do mnie w sposób, w jaki nie zrobił tego żaden inny tytuł, rodzice, przyjaciele ani pełni dobrych rad znajomi. Już wcześniej starałam się ogarnąć swoje życie, ale po lekturze zaczęłam starać się jeszcze bardziej. Zyskałam nową perspektywę. Stworzyłam sobie oś czasu. Polecam Dekadę wszystkim moim znajomym w podobnym wieku, pożyczam im mój egzemplarz, z dopiskami i podkreśleniami. Skończyłam czytać książkę z poczuciem cudownej ulgi. Że można. Że warto. Autorka zwraca się do grupy wiekowej, do której często mówi się z góry lub z lekceważeniem”.
Tessa V., Stambuł, Turcja