Numer telefonu: +48 504602035 | E-mail: sklep@relacja.net
pixelpixelpixelpixelpixel
Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co powinniśmy wiedzieć o DEMENCJI?

Z diagnozą demencji i choroby Alzheimera mierzy się dziś prawie 50 milionów ludzi na całym świecie. Do 2050 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do 152 milionów! Co cztery minuty jedna osoba dowiaduje się, że zachorowała. W Polsce to już ponad 400 000 osób, choć szacunki te mogą być zaniżone. Samo słowo „demencja” natychmiast kojarzy się nam z problemami z pamięcią. Mało kto z nas wie, jak bardzo choroba wpływa na doświadczenia w sferze zmysłów, emocji i komunikacji.

Jak wspierać osoby z demencją, żeby nie odebrać im możliwości decydowania o sobie?

Co powinniśmy wiedzieć o tej chorobie poza problemami z pamięcią?

Jak w rodzinie przygotować się na diagnozę?

Każda osoba zmagająca się z demencją jest przede wszystkim człowiekiem. Podstawowym wyzwaniem dla naszego starzejącego się społeczeństwa jest uznanie indywidualności każdego człowieka. Demencja nie jest wyrokiem śmierci ani chorobą psychiczną. Jest zaburzeniem neurologicznym i wpływa na sposób funkcjonowania jednostki. Zmiany, które następują powinny być akceptowane nie tylko przez rodziny, ale przez całe otoczenie. W demencji i w przypadku każdej choroby, najważniejsze jest dostrzeżenie na pierwszym planie człowieka, który potrzebuje bliskości i wsparcia, a w drugiej kolejności jego choroby. 

Zapraszamy do korzystania z materiałów edukacyjnych przygotowanych na podstawie książki Wendy Mitchell "Co chciałabym, żeby ludzie wiedzieli o demencji". Materiały te - infografiki, fragmenty książki, spis fundacji i stowarzyszeń, wspierających osoby mierzące się z demencją, powstały z myślą o nas wszystkich zainteresowanych tematem, osobach żyjących z demencją, tych, które je wspierają, profesjonalistach pracujących z chorymi i bibliotekarzach stykających się osobami starszymi.

Wendy Mitchell przez dwadzieścia lat pełniła funkcję kierowniczki zespołu w National Health Service. Po otrzymaniu diagnozy postanowiła poświęcić się szerzeniu świadomości na temat demencji oraz pokazywaniu innym chorym, że ich życie nie kończy się w momencie diagnozy. Jest ambasadorką Brytyjskiego Stowarzyszenia na Rzecz Walki z Chorobą Alzheimera, a w 2019 roku otrzymała doktorat honoris causa Uniwersytetu w Bradford za swój wkład w prowadzone badania naukowe

Więcej materiałów graficznych po pobrania znajdziesz poniżej, w zakładce INFOGRAFIKI.

Książka  „Co chciałabym, żeby ludzie wiedzieli o demencji” to jeden z nielicznych poradników napisany z perspektywy osoby z demencją, który dostarcza bezcennych rad zarówno osobom chorym, jak i ich opiekunom. Wendy Mitchell szczerze dzieli się trudnościami, z jakimi przyszło jej się mierzyć, opisuje, jak demencja wpływa na jej sposób myślenia, odczuwanie emocji, wzrok, słuch i orientację w przestrzeni. Pokazuje, jak radzi sobie z codziennością i co jej pomaga w utrzymaniu samodzielności, podpowiada rozwiązania, które ułatwią życie osobom z demencją na poziomie rodzinno-domowym, i sugeruje, jakie zmiany przydałyby się przy projektowaniu przestrzeni publicznej, aby była dla nich przyjazna. 

Polecane

pixelpixelpixelpixel