Free delivery from 200,00 zł
Save to shopping list
Create a new shopping list
Safe shopping
Idosell security badge
Autostrada Łez Jessica McDiarmid
On special offer New in

Autostrada Łez Jessica McDiarmid

  • „Autostrada Łez” to poszukiwanie przyczyn porażki w zapewnieniu sprawiedliwości ofiarom i świadectwo niezachwianej determinacji ich rodzin i społeczności.
Regular price: 49,90 zł(Discount 20%)
39,92 zł
incl. VAT / egz.
Lowest price in 30 days before discount: 24,95 zł
List price:49,90 zł
of
14 days for easy returns
This product is not available in a stationary store
Safe shopping

Mikrokosmos narodowej tragedii

Nikt nie wie, kim była pierwsza rdzenna dziewczyna lub kobieta, która zniknęła na odcinku autostrady między Prince Rupert a Prince George, ani kiedy to się stało. Nikt też nie wie, ile kobiet i dziewcząt zaginęło lub zostało zamordowanych od tego pierwszego razu”.

Przez dziesięciolecia tubylcze kobiety i dziewczęta zaginęły lub zostały znalezione zamordowane na odosobnionym odcinku kanadyjskiej autostrady w północno-zachodniej Kolumbii Brytyjskiej. Systemowy rasizm i obojętność władz stworzyły klimat, w którym rdzenne kobiety i dziewczęta nadzorowało się w państwowych instytucjach, ale nikt ich nawet nie próbował ochronić przed atakami seryjnych morderców, gwałcicieli i psychopatów. Gęste lasy, brak zasięgu telefonicznego i publicznego transportu przez dekady tworzyły idealne warunki dla przestępców.

Dziennikarka Jessica McDiarmid skrupulatnie bada niszczycielski wpływ tych tragedii na rodziny ofiar i ich społeczności. Przeprowadza wywiady z najbliższymi ofiar – matkami i ojcami, rodzeństwem i przyjaciółmi – i przedstawia relację z pierwszej ręki o ich stracie i nieustannej walce o sprawiedliwość. Badając historyczne napięcia społeczne i kulturowe między osadnikami a rdzenną ludnością w regionie, McDiarmid łączy te przypadki z innymi w całej Kanadzie – obecnie szacowanymi na cztery tysiące – umieszczając je w kontekście szerszej analizy niedoceniania rdzennej ludności w tym kraju.

„Autostrada Łez” to poszukiwanie przyczyn porażki w zapewnieniu sprawiedliwości ofiarom i świadectwo niezachwianej determinacji ich rodzin i społeczności. To także chwytające za serce i ściskające gardło historie dziewcząt i kobiet, którym przyszło żyć i umrzeć w miejscu, w którym nikogo poza najbliższymi nie obchodził ich los.

 

„Przerażająca sprawa dziesiątek zaginionych i zamordowanych kobiet, która ciągnie się od lat. Jednak dopiero w ostatnim czasie sprawa Autostrady Łez spotyka się z większym zainteresowaniem. Dzięki Jessice McDiarmid możemy w końcu poznać bliżej historie zamordowanych i zaginionych rdzennych mieszkanek Kanady”.

Agnieszka Rojek, autorka podcastu Aneks Kryminalny

Po prostu kolejna rdzenna dziewczyna – tak przez lata kanadyjska policja kwitowała zaginięcie kobiet, które miały pecha: nie urodziły się białe. Nawet w ulubionym kraju świata sprawiedliwość, a nawet po prostu uwaga bywa luksusem zależnym od koloru skóry”.

Katarzyna Wężyk, dziennikarka, autorka książki „Kanada. Ulubiony kraj świata”

„Niezwykła książka”.

Whoopi Goldberg  

„Dzwonek alarmowy dla Kanady”.

jury RBC Taylor Prize (Margaret Atwood, Coral Ann Howells, Peter Theroux)

Brand
Symbol
9788367216227
Autor
Jessica McDiarmid
Tytuł
Autostrada łez
ISBNMore
Niepowtarzalny dziesięciocyfrowy, a od 01.01.2007 13-cyfrowy identyfikator książki
978-83-67216-22-7
Liczba stron
384
Oprawa
oprawa miękka ze skrzydełkami
Premiera
25 maja 2022
Wydawnictwo
Relacja
Wymiary
140x205
Do you need help? Do you have any questions?Ask a question and we'll respond promptly, publishing the most interesting questions and answers for others.
Ask a question
If this description is not sufficient, please send us a question to this product. We will reply as soon as possible. Data is processed in accordance with the privacy policy. By submitting data, you accept privacy policy provisions.
Write your opinion
Your opinion:
5/5
Add your own product photo:
pixelpixelpixelpixelpixel