Autostrada Łez Jessica McDiarmid
- „Autostrada Łez” to poszukiwanie przyczyn porażki w zapewnieniu sprawiedliwości ofiarom i świadectwo niezachwianej determinacji ich rodzin i społeczności.
Mikrokosmos narodowej tragedii
„Nikt nie wie, kim była pierwsza rdzenna dziewczyna lub kobieta, która zniknęła na odcinku autostrady między Prince Rupert a Prince George, ani kiedy to się stało. Nikt też nie wie, ile kobiet i dziewcząt zaginęło lub zostało zamordowanych od tego pierwszego razu”.
Przez dziesięciolecia tubylcze kobiety i dziewczęta zaginęły lub zostały znalezione zamordowane na odosobnionym odcinku kanadyjskiej autostrady w północno-zachodniej Kolumbii Brytyjskiej. Systemowy rasizm i obojętność władz stworzyły klimat, w którym rdzenne kobiety i dziewczęta nadzorowało się w państwowych instytucjach, ale nikt ich nawet nie próbował ochronić przed atakami seryjnych morderców, gwałcicieli i psychopatów. Gęste lasy, brak zasięgu telefonicznego i publicznego transportu przez dekady tworzyły idealne warunki dla przestępców.
Dziennikarka Jessica McDiarmid skrupulatnie bada niszczycielski wpływ tych tragedii na rodziny ofiar i ich społeczności. Przeprowadza wywiady z najbliższymi ofiar – matkami i ojcami, rodzeństwem i przyjaciółmi – i przedstawia relację z pierwszej ręki o ich stracie i nieustannej walce o sprawiedliwość. Badając historyczne napięcia społeczne i kulturowe między osadnikami a rdzenną ludnością w regionie, McDiarmid łączy te przypadki z innymi w całej Kanadzie – obecnie szacowanymi na cztery tysiące – umieszczając je w kontekście szerszej analizy niedoceniania rdzennej ludności w tym kraju.
„Autostrada Łez” to poszukiwanie przyczyn porażki w zapewnieniu sprawiedliwości ofiarom i świadectwo niezachwianej determinacji ich rodzin i społeczności. To także chwytające za serce i ściskające gardło historie dziewcząt i kobiet, którym przyszło żyć i umrzeć w miejscu, w którym nikogo poza najbliższymi nie obchodził ich los.
„Przerażająca sprawa dziesiątek zaginionych i zamordowanych kobiet, która ciągnie się od lat. Jednak dopiero w ostatnim czasie sprawa Autostrady Łez spotyka się z większym zainteresowaniem. Dzięki Jessice McDiarmid możemy w końcu poznać bliżej historie zamordowanych i zaginionych rdzennych mieszkanek Kanady”.
Agnieszka Rojek, autorka podcastu Aneks Kryminalny
„Po prostu kolejna rdzenna dziewczyna – tak przez lata kanadyjska policja kwitowała zaginięcie kobiet, które miały pecha: nie urodziły się białe. Nawet w ulubionym kraju świata sprawiedliwość, a nawet po prostu uwaga bywa luksusem zależnym od koloru skóry”.
Katarzyna Wężyk, dziennikarka, autorka książki „Kanada. Ulubiony kraj świata”
„Niezwykła książka”.
Whoopi Goldberg
„Dzwonek alarmowy dla Kanady”.
jury RBC Taylor Prize (Margaret Atwood, Coral Ann Howells, Peter Theroux)