Cool po koreańsku. Narodziny fenomenu, czyli jak jeden naród podbił świat za pomocą popkultury Euny Hong
- Kiedyś zakazywano tu minispódniczek u kobiet i długich włosów u mężczyzn. Teraz masowo produkuje się światowej sławy boysbandy, seriale telewizyjne i smartfony. Jak do tego doszło w tak krótkim czasie?
Kiedyś zakazywano tu minispódniczek u kobiet i długich włosów u mężczyzn. Teraz masowo produkuje się światowej sławy boysbandy, seriale telewizyjne i smartfony. Jak to się stało, że niemal w każdym domu znajdują się dziś produkty marki Samsung? Jak do tego doszło w tak krótkim czasie? Gigantyczna popularność piosenki „Gangnam Style” nie była przypadkowa.
Ten utwór to jedno z wielu narzędzi perfekcyjnie dopracowanej i nieprawdopodobnie skutecznej strategii wypracowanej przez Koreę Południową, która postanowiła zostać największym eksporterem popkultury. Euny Hong jako dziecko przeprowadziła się z USA do dzielnicy Gangnam w Seulu. Na jej oczach Korea Południowa dokonała przyspieszonego rozwoju gospodarczego, przechodząc od dyktatury wojskowej do liberalnej demokracji. Z reporterską wnikliwością autorka opisuje, jak Korea Południowa wkroczyła w XXI wiek, stając się światowym liderem w biznesie, technologii, edukacji i popkulturze.
"Pikantna i zapadająca w pamięć jak najlepsze domowe kimchi".
Library Journal
"Wnikliwa i pełna humoru… Doskonałe studium przypadku
skalkulowanej przedsiębiorczej odwagi".
The New York Times Book Review
"Kronika tego, jak popkultura ukształtowała południowokoreańską przemianę z narodu rozdartego wojną w technologicznego giganta".
The Forward
„Niesamowicie zajmująca”.
The Guardian
„Rzadko zdarza się książka, która jest nieprawdopodobnie zabawna, jednocześnie sprawiając, że wiesz więcej o światowej ekonomii”.
Vulture
„Wnikliwa książka… Krótki rozdział na temat koreańskiego hanu przeciwko Japonii jest najlepszym i najbardziej zwięzłym wyjaśnieniem, jakie przeczytałem o tym skomplikowanym i odwiecznym sporze”.
Bloomberg Businessweek
„Bajecznie złośliwa… Hong jest doskonale przygotowana, by zrozumieć skomplikowaną koreańską duszę, jednocześnie zachowuje odpowiedni dystans (i cynizm) potrzebny do oceniania jej”.
The Telegraph
„Śmiała książka Hong jest dobrym punktem wyjścia, by zrozumieć ten wschodzący naród”.
The Times